Expoziție de artă contemporană, deschisă la Muzeul Județean Gorj

139

Mâine, de ora 14:00, la Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu” din Târgu Jiu se deschide expoziția de artă contemporană „7+”, un eveniment vizual de excepție care reunește lucrările a 13 artiști români cu reputație națională și internațională.

Expoziția poate fi vizitată până pe 10 iulie și oferă publicului o incursiune în diversitatea expresiei plastice actuale, sub semnul dialogului profund dintre spirit și materie.

Ajunsă la cea de-a patra ediție, „7+” este un proiect dedicat exclusiv picturii contemporane și a fost inițiat de artistul Lucian Păiș. Vernisajul de la Târgu Jiu vine în continuarea prezentării din luna mai, desfășurată la București sub patronajul Universității de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”, în parteneriat cu Muzeul Școlii de Arhitectură.

Expoziția aduce în prim-plan lucrările unor artiști cu experiențe și abordări diverse: Ion Achițenie, Gheorghe Anghel, Ion Anghel, Roxana Barbu, Anca Boeriu, Dan Constantinescu, Dumitru Macovei, Mircea Mureșan, Virgiliu Parghel, Lucian Păiș, Mihai Perca, Milița Sion și Vasile Tolan.

Mulți dintre aceștia sunt profesori universitari, unii arhitecți prin formare, alții implicați în domenii conexe precum muzica, literatura sau filmul – un fapt care îmbogățește perspectivele estetice și conceptuale ale lucrărilor expuse.

Concepută ca un regal al artei contemporane românești, „7+” impresionează prin varietatea de stiluri, tehnici și expresii vizuale. Alternanța dintre figurativ și abstract, accentele de picturalitate intensă, ritmul vizual și tematicile contrastante construiesc un discurs artistic coerent, în care inovația se împletește cu reflecția asupra lumii interioare.

„Expoziția ‘7+’ pune accent pe înnoirea limbajului plastic, pe criteriul formei și conținutului, oferind publicului emoția unei arte autentice, care unește conceptualul cu senzorialul și afectivul”, subliniază Adina Rențea, curatorul evenimentului. Aceasta adaugă că expoziția este o expresie a spiritului uman aflat în căutarea cunoașterii și a libertății de exprimare.

„7+” este mai mult decât o expoziție de grup – este o platformă de dialog între viziuni, generații și forme de gândire artistică, o invitație adresată publicului de a descoperi pictura contemporană românească prin ochii unor creatori care redefinesc constant limitele expresiei vizuale.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.