Nicușor Dan se alătură la Paris liderilor statelor membre ale „Coaliției de Voință” pentru a definitiva contribuțiile fiecărei țări la garanțiile de securitate destinate Ucrainei și pentru a discuta pașii finali ai planului de pace.
Înaintea reuniunii Coaliţiei de voinţă din 6 ianuarie, consilieri de securitate din 15 ţări, printre care Franţa, Germania şi Canada, precum şi reprezentanţi ai Uniunii Europene şi NATO, s-au reunit la 4 ianuarie, la Kiev, pentru a analiza detaliile celei mai recente versiuni a planului de încheiere a conflictului cu Rusia, coordonat de preşedintele american, Donald Trump. A participat, de la distanţă, şi trimisul special al lui Donald Trump, Steve Witkoff, conform AFP.
Eforturile diplomatice s-au intensificat din luna noiembrie 2025, în vederea încheierii războiului din Ucraina, sub coordonarea preşedintelui american, Donald Trump, a cărui administraţie a purtat negocieri separate cu Rusia şi Ucraina.
În discursul său de Anul Nou pentru 2026, preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că un acord este „gata în proporţie de 90%”, avertizând însă că restul de 10% va determina „soarta păcii”, în condiţiile în care viitorul teritoriilor ocupate de Rusia rămâne o problemă-cheie, mai informează sursa citată.
Coaliţia de voinţă (Coalition of the Willing) este formată din peste 30 de ţări, în majoritate europene şi aliate ale Kievului, şi are ca obiectiv principal oferirea de garanţii de securitate Ucrainei, odată ce se va ajunge la un armistiţiu.










































