Inspectorii Administrației Bazinale de Apă Jiu au aplicat, în aceste zile, sancțiuni contravenționale serviciului care administrează stațiile de epurare, la Bălești. Mai exact, a fost aplicată o amendă în valoare de 35.000 lei, precum și măsura complementară de remediere a deficiențelor identificate, cu termene scurte de conformare.
În cadrul aceluiași control, a fost constatată o stare necorespunzătoare de igienizare a râului Rașova, fapt ce a condus la aplicarea unei amenzi contravenționale în valoare de 3.500 lei, sancționarea directă a primarului UAT Bălești și stabilirea unor termene urgente pentru igienizarea cursului de apă
,,Subliniem faptul că, în ultima lună, ABAJiu a înregistrat peste 10 sesizări din partea cetățenilor privind diverse probleme semnalate pe raza UAT Bălești. Inspectorii din cadrul Serviciului Inspecția Bazinală a Apelor vor continua acțiunile de verificare și monitorizare, urmărind respectarea strictă a legislației în domeniul gospodăririi apelor și protecției mediului”, a transmis instituția.
M.C.H.






































