7.6 C
Târgu Jiu
joi, 30 aprilie 2026

CE Oltenia, fabrică de șomeri

19

Pentru aproximativ 300 de salariați ai CE Oltenia este astăzi ultima zi de muncă. Iată încă un val de șomeri ”fabricat” de compania de stat. CEO nu le va mai prelungi acestora  contractele de muncă încheiate pe perioadă determinată.

Decizia vine după o rundă recentă de plecări masive. La începutul lunii aprilie, aproximativ 1.400 de angajați cu contracte pe perioadă determinată au ieșit din sistem. Această situație afectează direct piața muncii din Oltenia, în special județul Gorj, unde majoritatea persoanelor disponibilizate urmează să se înregistreze pentru sprijin la agențiile de ocupare a forței de muncă.

Iată cum în ianuarie, Gorjeanul anunța ce avea să vină peste salariații din cariere și termocentrale:

https://www.gorjeanul.ro/ce-oltenia-ii-da-afara-pe-determinati-sute-de-oameni-raman-fara-slujbe-pana-in-aprilie-1-800-de-angajati-concediati-pana-in-august-2026/

În 28 ianuarie, scriam: Administrația CE Oltenia va da afară salariații angajați în urmă cu patru ani pe perioadă determinată, după ce aceștia au muncit în cele mai grele condiții, în cariere și termocentrale, fără a fi titulari pe posturi și fără o protecție socială. ,,Strategia” șefilor companiei este să concedieze treptat, mai exact în două etape, pe cei aproximativ 1.800 de salariați angajați din 2021 încoace: până în aprilie, 700 de oameni își vor pierde slujbele, iar restul, în vară. Discuția liderilor sindicali cu ministrul Energiei, de anul trecut, a vizat concedierea, până în august 2026, a 1.800 de angajați pe perioadă determinată, dar despre această măsură încă nu se știe dacă va fi aplicată.

Numai că dezastrul pentru angajații CE Oltenia a venit mai devreme, cum vedem în aceste zile.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.