Naționala de fotbal a României și-a stabilit programul pentru luna iunie. Pentru tricolori urmează două partide de pregătire, în deplasare și pe teren propriu. Prima confruntare va avea loc la 2 iunie, cu Georgia, pe Stadionul Mikheil Meskhi Stadium (Tbilisi). Peste patru zile, la București, pe stadionul Steaua (6 iunie), echipa națională va evolua împotriva selecționatei din Țara Galilor.
,,Acesta va fi al șaselea meci între cele două selecționate, tricolorii având un palmares pozitiv: trei victorii, un rezultat de egalitate și o înfrângere. Ultima întâlnire între cele două reprezentative s-a disputat la Cardiff, în noiembrie 1993, partidă ce a consfințit calificarea tricolorilor la Campionatul Mondial din 1994. Având în vedere intervalul scurt disponibil și riscul de a nu mai găsi adversari pentru această perioadă FIFA, programul meciurilor de pregătire din luna iunie a fost stabilit încă de la începutul anului”, a transmis Federația Română de Fotbal.
În perioada următoare va fi ,,uns” și noul selecționer al primei reprezentative de fotbal.
Principalul favorit este Gheorghe Hagi, dar în calcul mai sunt luați Edward Iordănescu, Răzvan Lucescu sau Cosmin Olăroiu.
Cătălin Pasăre







































