Procesul de selecție pentru funcția de director general al Hidroelectrica riscă să intre într-un nou impas, după ce cea precedentă a fost anulată.
Actualul director general interimar, Bogdan Badea, și Dan-Iulius Plaveti, director general al Complexul Energetic Oltenia și fost președinte al ANRE, se află pe lista scurtă pentru conducerea companiei, potrivit informațiilor Economedia.
Badea însă a anunțat joi că se retrage din competiție și asta duce din nou la anularea selecției și menținerea lui Badea la conducerea companiei, interimar.
Legislația privind guvernanța corporativă impune existența unui număr minim de doi candidați „pe lista scurtă”, în etapa finală a selecției. Mai mult, contractul cu consultantul de recrutare ar prevedea condiții și mai stricte: „în contractul de selecție zice că trebuie să fie 3 pe lista scurtă”.
Dacă unul dintre candidați se retrage, procedura ar putea deveni imposibil de continuat
Surse apropiate procesului susțin pentru Economedia că în ultimele săptămâni au existat încercări de blocare sau anulare a procedurii de selecție. „Ultima stratagemă de a rămâne el (Bogdan Badea, n.r.) la conducere este să iasă el din competiție. Dacă el pleacă, rămâne unul și trebuie anulată selecția”, susțin sursele.
M.C.H.





























